Jak si udržet zdraví?
Jak se bránit nemocem? Jak žít dlouho a cítit se dobře?
Záleží na každém z nás. Dnešní doba přináší mnoho dobrého i mnoho špatného, máme velmi nekvalitní jídlo plné chemie, dýcháme znečištěný vzduch, střevní obsah je kontaminovaný mnoha bakteriemi i plísněmi, které naši předci neznali … Pak se divíme, odkud se bere tolik rakoviny, infarktů, mozkových příhod.
Tedy, jaký je návod na udržení dobrého zdraví?
Obecně: musíme se snažit dle našich možností vrátit se co nejvíce k přírodě, tedy chodit hodně pěšky, sportovat, jíst co nejvíce stravu, jejíž základem jsou základní potraviny a ne upravované potraviny, musíme chránit své buňky, tkáně, orgány.
Abychom něco mohli chránit, musíme vědět, co máme chránit a proti čemu. Jednoduše řečeno, musíme mít v naprosto perfektním stavu svá střeva, zde začíná vše, je to bariéra pro vstup různých patogenů, na střevu záleží, jak do těla dostaneme všechny důležité živiny, ve střevě je 70-80% našeho imunitního systému, tedy obranyschopnosti.
V současné době držíme první místo ve výskytu rakoviny střeva na světě, naše střeva jsou v žalostném stavu. Před 100 lety byla střeva chráněna u všech lidí probiotickými bakteriemi, které každý dostal od své matky v mateřském mléce, ale v současné době je denně likvidujeme antiobiotiky, pesticicidy, herbicidy, nesteroidními antirevmatiky … Tedy chybí nám základní ochrana střeva.
Dříve lidé konzumovali velké množství lněného semínka, které nejen velmi důkladně mechanicky čistí střeva, ale obsahuje také lignany, které mají silný protirakovinný efekt, a zároveň obsahuje velké množství omega 3 mastných kyselin, tedy chrání i cévy.
Takže, pokud budeme chránit střeva, uděláme první krok k ochraně svého zdraví.
Poznámka: také vám ve školce říkali: „Zapíjej ten rohlíček, aby ti lépe klouzal?“ Asi ano … a to je úplně špatně.
Pokud pijeme asi 20 minut před jídlem naposledy, pak jídlo, především bílkovinné povahy, spustí tvorbu kyseliny solné (HCl). Tato kyselina je velmi důležitá, protože sama o sobě částečně natráví jídlo, ale především je důležitá k přeměně pepsinogenu na pepsin, který potřebujeme k trávení bílkovin. Tedy: není kyselina – není pepsin, netrávíme dobře bílkoviny, ty pak hnijí a zároveň dostává signál slinivka, aby napravila to, co žaludek a pepsin neudělaly. To však znamená enormní zátěž pro slinivku, která se nejen vyčerpává, ale zároveň její enzymy chybí pro další své úkoly v krvi, tedy především čistící a protizánětlivé.
A to není vše … Minerály, které potřebujeme v těle, bez nich není život, získáváme z jídla.
V případě, že je v žaludku dostatečně kyselé prostředí, dochází k ionizaci minerálů a ty se pak vstřebávají asi z 50 %. V případě, že projdou nezměněné do tenkého střeva, pak jejich vstřebatelnost činí asi 5-7%, pak se divíme, že nám chybí vápník, magnesium a řada dalších velmi důležitých prvků.
Abychom udrželi zdravé střevo, musíme nejen dodržovat kroky, o kterých jsem psal v předchozí části , ale také je nutné denně (nejlépe denně) používat byliny k čištění střeva, které střevo zbavují mechanických nečistot, chemikálií, toxinů atd, dále musíme mít stále ve střevě dostatek tzv. probiotických bakterií, které brání osídlení střeva hnilobnými bakteriemi, viry, plísněmi, parazity, ale také se starají o správné fungování střeva.
Každá bakterie má svou roli, lactobacillus acidophillus a plantarum produkují přirozené látky, které ničí patogeny, lactobacillus salivarius se zjednodušeně řečeno stará o udržování zdravé stěny střeva, ramnosus o imunitní systém, bifodobakteria produkují řadu vitaminů skupiny B a zároveň požírají staré zbytky v tlustém střevě … Tato unikátní armáda má však mnoho nepřátel a jak jsem se už zmínil, tito nepřátelé se také snaží rychle množit a přežít.
Dostatečný denní příjem probiotických bakterií by měl být v dávce 20 miliard bakterií denně, dlouhodobě by však měl stačit příjem 10 miliard denně, vždy však při užívání antibiotik je nutno zvýšit dávku a užívat probiotika 1-2 hodinu po užití antibiotika.
Tedy: zdravé střevo = správně sestavený jídelníček + správný způsob stravování + lněné semínko + byliny k čištění střeva + probiotika a to DENNĚ
Játra, ledviny, žlučník, lymfy:
U této kapitoly budu velmi stručný, jedná se o velmi důležité orgány, o které se musíme starat pravidelnou detoxikací.
Co se týče jater, je to orgán, který má nesmírnou důležitost pro naše zdraví, detoxikaci je dobré provádět každého půlroku, ale denně jim můžeme velmi pomoci užíváním ostropestřece nebo jaterních tinktur.
K detoxikaci jater můžeme přistoupit až po vyčištění střeva, tedy nejdříve 2-3 měsíce po zahájení užívání probiotik a bylin k čištění střeva, jinak může zůstat řada toxinů vyplavených z jater v krvi a tato detoxikace může způsobit přechodně výrazné zhoršení stavu a znovuuložení toxinů v játrech.
Z jater odchází při detoxikaci toxiny do střeva a stolicí ven.
Volné radikály antioxidanty:
Každý z nás denně slyší o volných radikálech, jak vážně poškozují naše zdraví a patří k příčinám nemocí a stárnutí, také slyšíme, že před volnými radikály je možná ochrana tzv. antioxidanty, ale co to vlastně znamená? Volný radikál je molekula, které chybí elektron a aby se stabilizoval, musí ho někde ukrást, ukrade z nejbližší buňky a tu poškodí, čím je volných radikálů více, tím více poškození, čím více poškození, tím rychleji vzniká nemoc nebo stárnutí.
Jediný volný radikál může zničit jakýkoli enzym, proteinovou molekulu, řetězec DNA, dokonce celou buňku. A co je horší, během zlomku vteřiny dokáže rozpoutat řetězovou reakci, která vyprodukuje i více než milion dalších vražedných volných radikálů.
Čtyřmi primárními zdroji volných radikálů jsou:
Řetězové reakce: když volný radikál „ukradne“ elektron, aby vyrovnal svou rovnováhu, vytvoří v molekule, ze které elektron ukradl, nový volný radikál. V mnoha případech se tento nově vzniklý radikál bude snažit vyrovnat rovnováhu a ukradne elektron a tak to pokračuje dále a dále. A pamatujte, že jediný volný radikál je schopen zničit celou buňku nebo řetězec DNA.
Existuje však ochrana antioxidanty, které zlikvidují volné radikály dříve, než volné radikály způsobí škody.
O antioxidantech budu posílat samostatné články. Je jich celá řada, důležité však je jejich složení, každý antioxidant likviduje určitý volný radikál a každý antioxidant má své místo v těle.
Stačí to?
Tím jsme přešli na různé zdroje poškození našich organismů, tedy nejen, že musíme naše orgány chránit, udržovat je čisté, ale také jim musíme dodávat všechny důležité živiny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, omega 3, atd. Také musíme chránit náš organismus proti škůdcům, například volným radikálům, virům, bakteriím, toxinům, pesticidů atd.
Volné radikály však nejsou jedinými škůdci, faktorů, které nás poškozují, je mnohem více a proti všem bychom měli vytvořit obranu: pár příkladů … a vše dobré i zlé vychází ze stravy a prostředí, ve kterém žijeme :
Volné radikály – antioxidanty
Těžké kovy – chlorela a koriandr
Mikroorganismy – naše imunita = střevo + imunoboostery
Zakyselení organismu – odkyselování
Cirkulující imunokomplexy – enzymy
Imunitní systém:
Existuje řada látek v přírodě, které byly využívány k posílení imunitního systému.
Již dávní lékaři z ajurvédské medicíny před 5000 léty, ale také lékaři – šamani indiánských kmenů Jižní Ameriky a mnoho dalších užívali různé byliny, rostliny, kořínky k posílení imunity jak v době infekcí, tak i v běžné stravě, aniž by si možná uvědomovali, že se jedná o pradávnou prevenci.
V současné době je možné využívat tyto mnoho set let staré zkušenosti k posílení imunitního systému.
Náš imunitní systém je naše ochranná armáda, pokud ho budeme mít silný a v pořádku, nebude se infekcím ani rakovině dařit při útoku na naše těla.
Mezi nejčastěji užívané patří (samozřejmě individuálně v různých kombinacích):
Kolostrum, mladý zelený ječmen, echinacea, cibule, česnek, ženšen, zázvor, křen, SUMA, pau d´arco, cordyceps, meitake, shitake, reishi .
A co enzymy (pHi zymes)? Enzymy jsou velmi důležitou součástí každého organismu, jsou to látky, které mění určitou látku v jinou, bez enzymů není život.
Existují však enzymy, které můžeme dodávat tělu a které mohou výrazně pomoci k mnoha důležitým obranným činnostem.
Bromelain, všichni ho dobře znají, aniž by o tom věděli, je enzym obsažený téměř v každém enzymatickém produktu, tedy například ve Wobenzymu. Tento enzym dokáže výrazně urychlovat hojení, odstraňuje zánětlivé zplodiny, jednoduše řešeno čistí krev, klouby atd.
Dalším důležitým enzymem je nattokináza, tento enzym se do nedávné doby u nás vůbec nepoužíval, avšak v Japonsku, odkud pochází, je jednou z látek, které Japonci vděčí za svou dlouhověkost. Tento enzym má tzv. fibrinolytické účinky, tedy umí rozpouštět krevní sraženiny, v přírodě se nachází v soji s názvem natto a z této soji se také získává.
Nattokináza má velmi důležité vlastnosti, které brání vzniku infaktu či mozkové mrtvice.
Zdraví = pohyb + strava + psychika + genetika + podpora imunity (5 x 20 %)
MUDr. Radan Gocal
Dobrý den pane doktore, moc se mi líbí Váš článek a zároveň bych Vás ráda poprosila o radu, jak správně užívat kozí kolostrum. Poté co se mi narodily děti, šla moje imunita bohužel dolů, a to si myslím, že celá rodina žijeme zdravě, pravidelně sportujeme, chodíme na reflexní masáž. Bohužel letos se mne stále opakují infekty, výtěry negativní, imunita dle výsledků též v pořádku. Mám alergii na kvetoucí stromy a víno. Léky neberu, snažím se to řešit přírodní cestou (třeba čínskou medicínou Mudr.Hoffman). Objednala jsem si kozí kolostrum a věříme, že pomůže. Děkuji za radu a krásné léto Martina